در این مقاله قصد داریم بطور جامع شما را با نحوه و چگونگی ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست آشنا کنیم. اما در ابتدا تاریخچه به وجود آمدن بلک لیست یا لیست سیاه مخابرات را برای شما بیان می‌کنیم و در ادامه انواع روش‌های ارسال پیام کوتاه به لیست سیاه را به صورت کامل برای شما شرح خواهیم داد.

بلک لیست یا لیست سیاه مخابراتی چیست؟

قبل از اینکه بخواهیم در رابطه با نحوه ارسال پیامک تبلیغاتی به لیست سیاه با شما صحبت کنیم بهتر است شما را با لیست سیاه یا بلک لیست مخابرات آشنا کنیم.

بعد از داغ شدن بازار پیامک تبلیغاتی و ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به مشترکین خطوط تلفن همراه اعم از همراه اول و ایرانسل بدون در نظر گرفتن رضایت مخاطبان، موج اعتراض‌های مشترکین به دریافت پیامک‌های تبلیغاتی افزایش یافت و قانونی تصویب شد که بموجب آن ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی به مشترکین ممنوع شد و مفهومی تحت عنوان بلک لیست شکل گرفت. بموجب این قانون ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی به مشترکین بدون اجازه آن‌ها ممنوع بود. این تصمیم ضربه بزرگی به تجارت و بازاریابی مشاغل مختلف زد و حتی باعث شد ارسال پیامک‌های خدماتی و اطلاع‌رسانی که جنبه تبلیغات نداشتند هم برای بیش از یک میلیون نفر از مشترکین تلفن همراه ممنوع شود.

برای اطلاع از تفاوت پیامک تبلیغاتی و خدماتی مقاله «تفاوت پیام کوتاه تبلیغاتی و خدماتی چیست؟» را مطالعه کنید.

به دنبال اعتراض‌ها و مخالفت شدید مشاغل، در نیمه دوم دهه 90 شمسی، قانون منع ارسال پیامک تبلیغاتی به مشترکین تلفن همراه تغییراتی کرد و به جای آن به کاربران این امکان داده شد که به صورت کاملا انتخابی و با ارسال کدهای مربوط به هر اپراتور (کد 1 به شماره 8999 برای مشترکین همراه اول، کد 1 به شماره 5005 برای مشترکین ایرانسل، کد دستوری #195* برای مشترکین رایتل و یا شماره گیری کد دستوری #800* برای مشترکین کلیه اپراتورها) شماره تلفن همراه خود را در لیست سیاه یا بلک لیست مخابرات قرار دهند! در حقیقت بلک لیست یا لیست سیاه مخابرات لیستی است که دارندگان شماره‌های تلفن همراهی که تمایلی به دریافت پیامک تبلیغاتی ندارند شماره خود را در آن ثبت کرده‌اند.

در حال حاضر اگر فردی از کد دستوری که در بالا به آن اشاره شد استفاده کند و یا شماره 1 را به سرشماره‌های 8999 و 5005 ارسال کند می‌تواند دریافت پیامک‌های تبلیغاتی را برای تلفن همراه خود مسدود کند. لازم به ذکر است مسدودسازی دریافت پیامک‌های تبلیغاتی تنها برای یک روز امکان‌پذیر است. یعنی اگر شما بخواهید پیام کوتاه تبلیغاتی دریافت نکنید و برای همیشه در بلک لیست باشید تنها می‌توانید با ارسال روزانه شماره 1 به سرشماره‌های ذکر شده در بالا، دریافت پیامک تبلیغاتی خود را مسدود کنید و در بلک لیست قرار بگیرید.

اکنون می‌خواهیم از سوی دیگر به موضوع ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست یا لیست سیاه مخابراتی نگاه کنیم؛ یعنی از سوی صاحب یک کسب و کار.

اگر شما صاحب یک کسب و کار هستید و قصد دارید برای بهبود کسب و کار خود از بازاریابی پیامکی استفاده کنید برای دریافت بازخورد خوب و مناسب از این ابزار بازاریابی، باید آگاه باشید که ارسال پیامک تبلیغاتی با

با روش‌های ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی به بلک لیست آشنا باشید تا بتوانید از تبلیغات خود بیشترین بازده را دریافت کنید. به همین دلیل در ادامه این مقاله روش‌های مختلف و راه‌های عبور از بلک لیست را برای شما بیان خواهیم کرد.

برای آگاهی از بهترین روش‌های تهیه بانک اطلاعات شماره تلفن همراه مقاله «روش‌های جمع آوری بانک اطلاعات تلفن همراه» را مطالعه کنید.

چگونگی ارسال پیامک تبلیغاتی به لیست سیاه مخابرات

ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست

قبل از اینکه بخواهیم روش‌های ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی به بلک لیست را برای شما شرح دهیم لازم است که این نکته را یادآور شویم که بهتر است از ارسال پیامک‌های تبلیغاتی به بلک لیست مخابرات (مشترکینی که شماره خود را در لیست سیاه قرار داده‌اند) منصرف شوید و توجه خود را معطوف باقی مشترکین کنید. زیرا ارسال اس ام اس به بلک لیست یا لیست سیاه مخابرات علاوه بر اینکه بازدهی مناسبی ندارد باعث رنجش مخاطب و ایجاد احساس ناخوشایند نسبت به برند می‌شود.

عواملی که باعث موفقیت در استفاده از سامانه‌های ارسال پیام کوتاه انبوه می‌شود را در مقاله «عوامل موفقیت در ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی» به صورت کامل مورد بررسی قرار داده‌ایم.

ما اگر به هر دلیلی تمایل دارید به افرادی که در لیست سیاه مخابرات قرار دارند پیامک ارسال کنید، می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید.

1. ارسال پیام کوتاه به لیست سیاه با استفاده از خطوط خدماتی

استفاده از خطوط خدماتی اولین و ساده‌ترین روش، ارسال پیام به بلک لیست است.

اگر شما قصد استفاده از سامانه‌های ارسال پیامک انبوه را برای مواردی غیر از تبلیغات دارید و نگران هستید که به دلیل قرار داشتن شماره مخاطبان شما در بلک لیست، پیام شما به آن‌ها نرسد می‌توانید از خطوط خدماتی استفاده کنید.

خطوط خدماتی مانند خطوط تبلیغاتی هستند با این تفاوت که پیام‌های ارسالی از خطوط خدماتی بدون محدودیت به همه‌ی مخاطبان ارسال می‌شود.

نمونه مشهود موردی که در فوق بیان شد ارسال پیام کوتاه‌هایی است که از طرف بانک‌ها ارسال می‌شود. این پیام‌ها به دلیل اینکه با خطوط خدماتی ارسال می‌شود به تمامی مشترکین حتی آن‌ها که در بلک لیست قرار دارند هم ارسال می‌شود.

اگر در رابطه با خطوط خدماتی اطلاعاتی ندارید و یا مایل هستید در این خصوص بیشتر اطلاعات به دست بیاورید مقاله «خطوط خدماتی چیست؟» را مطالعه کنید.

برای اینکار شما باید یک خط خدماتی تهیه کنید و یا خط خود را به خط خدماتی تغییر دهید.

لازم به ذکر است که ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی با استفاده از خطوط خدماتی ممنوع است و در صورتیکه شما از این خطوط برای ارسال پیام کوتاه تبلیغاتی استفاده کنید علاوه بر مسدود شدن خط، مشمول جریمه هم خواهید شد.

با توجه به موارد گفته شده در بالا، شما تنها مجاز هستید که از خطوط خدماتی برای ارسال پیام کوتاه‌هایی با موضوع خدمات و اطلاع‌رسانی استفاده کنید. برای مثال پیامک‌های رمز عبور و اطلاع‌رسانی باقی‌مانده اشتراک جز پیامک‌های خدماتی هستند و شما با استفاده از خطوط خدماتی می‌توانید این دسته از پیامک‌ها ارسال کنید.

2. ارسال اس ام اس به بلک لیست با استفاده از خطوط خدماتی اشتراکی

یکی دیگر از روش‌های خیلی ساده برای ارسال پیام به لیست سیاه استفاده از خطوط خدماتی اشتراکی است. برخی از شرکت‌ها و اپراتورهای ارسال پیام کوتاه برای راحتی مشتریان خود امکان استفاده از خطوط اشتراکی را فراهم کرده‌اند. خطوط اشتراکی مناسب آن دسته از مشتریان و افرادی است که امکان دریافت خط خدماتی را ندارند و یا برای ارسال پیامک عجله دارند و یا اینکه تنها برای چند بار قصد ارسال پیامک خدماتی را دارند.

لازم به ذکر است که شرایط و قوانین استفاده از خطوط خدماتی اشتراکی مانند خطوط خدماتی معمولی است. یعنی امکان ارسال پیامک‌های انبوه تبلیغاتی با خطوط خدماتی اشتراکی هم وجود ندارد.

این نکته را در نظر داشته باشید که با استفاده از خطوط خدماتی اشتراکی امکان ارسال پیامک انبوه تبلیغاتی به بلک لیست وجود دارد اما ممنوع است.

اگر در رابطه با خطوط خدماتی اشتراکی سوالی دارید و برای اطلاع از شرایط دریافت خطوط خدماتی اشتراکی می‌توانید با همکاران واحد فروش تماس حاصل فرمایید.

3. ارسال پیامک (SMS) به بلک لیست با استفاده از تلفن همراه

ارسال پیامک با سیم کارت به بلک لیست

یکی از راحت‌ترین و پیش پا افتاده‌ترین روش‌های ارسال پیامک انبوه به لیست سیاه استفاده از خطوط تلفن همراه است.

با استفاده از سیم کارت شخصی دیگر لیست سیاه معنا ندارد و شما به هر شماره‌ای که بخواهید می‌توانید پیامک تبلیغاتی ارسال کنید؛ اما ارسال پیام کوتاه با سیم کارت شخصی معایبی به همراه دارد!

اولین مشکل ارسال پیامک با استفاده از سیم کارت به بلک لیست زمانبر بودن است. شما فرض کنید شما می‌خواهید برای 1000 نفر با سیم‌کارت شخصی پیامک ارسال کنید. با فرض اختصاص تنها یک دقیقه به هر پیامک شما به 1000 دقیقه یعنی چیزی حدود 17 ساعت زمان نیاز دارید!

البته این نکته را باید در نظر داشته باشید که برای ارسال پیامک به بلک لیست با استفاده از سیم کارت، شما می‌توانید از پنل‌های ارسال پیام کوتاه و دانگل‌های ارسال پیامک هم استفاده کنید.

دومین مشکل ارسال اس ام اس (SMS) با استفاده از سیم کارت به بلک لیست هزینه بسیار زیاد نسبت به استفاده از پنل ارسال اس ام اس انبوه است.

برای اطلاع از هزینه ارسال پیامک انبوه مقاله «قیمت و تعرفه ارسال پیامک انبوه» را مطالعه کنید.

بهتر است این نکته را در نظر داشته باشید که اگر مخاطب، شماره تلفن همراه شما را به سامانه #800* معرفی کند، سیم کارت شما مسدود می‌شود.

در مقاله “مزایای استفاده از پنل ارسال اس ام اس انبوه” به صورت کامل به معایب ارسال پیام کوتاه با استفاده از تلفن همراه اشاره شده است.

علاوه بر استفاده از تلفن همراه خود برای ارسال پیامک تبلیغاتی، شما می‌توانید از شماره‌های تلفن همراهی که برخی از شرکت‌های ارسال پیامک در اختیار مخاطبان خود قرار می‌دهند هم استفاده کنید. با استفاده از این روش شما می‌توانید خطر مسدود شدن خط تلفن همراه خود را کاهش دهید.

4. ارسال پیامک صوتی به بلک لیست

ارسال پیامک صوتی به بلک لیست

یکی از راه‌های کمتر استفاده شده برای ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست، ارسال پیامک صوتی است. ارسال پیامک تبلیغاتی به شیوه صوتی متفاوت از راه‌‌های قبلی است. در روش ارسال پیامک تبلیغاتی صوتی به جای ارسال پیام کوتاه یک تماس تلفنی با مخاطب گرفته می‌شود و صدایی از پیش ضبط شده برای او پخش می‌شود.

یکی از مزایای ارسال پیامک صوتی نسبت به ارسال پیام کوتاه متنی قابلیت ارسال پیام کوتاه به بلک لیست یا لیست سیاه است.

آیا ارسال پیام به بلک لیست مفید است؟

در این مقاله به چهار روش برای ارسال پیامک (اس ام اس) انبوه تبلیغاتی به بلک لیست (لیست سیاه) اشاره شد. اما سوالی که مطرح می‌شود این است که آیا ارسال پیامک به بلک لیست مفید است؟ اصلا چرا ما باید به بلک لیست پیامک تبلیغاتی ارسال ‌کنیم؟

هدف ما از ارسال پیامک جذب مخاطب و مشتری است. به نظر شما آیا کسی که هر روز صبح با ارسال کد دستوری دریافت پیامک‌های تبلیغاتی خود را مسدود کرده است در صورت دریافت پیامک تبلیغاتی به آن توجه می‌کند؟ اگر به آن توجه کند آیا به عنوان مخاطب و یا مشتری جذب می‌شود؟

قطعا نمی‌توانیم پاسخی قطعی برای سوالات فوق عنوان کنیم اما می‌توانیم بگوییم که احتمال موفقیت ما در ارسال پیامک به بلک لیست کمتر از ارسال پیامک به مخاطبان معمولی است. علاوه بر موضوع موفقیت، ارسال پیام کوتاه هزینه هم دارد، هزینه‌هایی از جمله هزینه هر پیامک، هزینه نیروی انسانی، هزینه زمان و موارد دیگر، پس چرا ما باید با علم به موفقیت کمتر، هزینه‌های خود را افزایش دهیم؟

اکنون سوالی دیگر را مطرح می‌کنیم. آیا ارسال پیامک تبلیغاتی به افرادی که در بلک لیست هستند تجاوز به حقوق آن‌ها نیست؟

بله همانطور که فکر می‌کنید ارسال پیامک برای افرادی که دوست ندارند از ما پیامک دریافت کنند تجاوز به حقوق آن‌ها است. پس چرا باید به حقوق شهروندان تجاوز کنیم؟!

با توجه به مواردی که در بالا اشاره شد به شما پیشنهاد می‌کنیم از هیچ روشی برای ارسال پیامک تبلیغاتی به بلک لیست استفاده نکنید و تنها برای پیامک‌هایی با موضوع اطلاع رسانی و موارد مشابه دیگر به لیست سیاه پیام ارسال کنید.

اگر به دنبال بهترین روش‌های ارسال پیامک تبلیغاتی به مخاطبان خود هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم مقاله “بهترین روش‌های ارسال پیامک انبوه” را مطالعه کنید.