دات نت نیوک
X

اندیشگاه ۱ (18/مرداد/۹۷)

موضوع اندیشگاه، موضوع تازه‌ای نیست اما نقش ارزشمند آن در تعاملات سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی و تاثیر مثبت آن در توسعه و ارتقای سازمان‌ها، به‌ویژه سازمان‌های ارایه دهنده خدمات به قشرهای متفاوت جامعه، باعث شده است که این تشکیلات غیر‌ ساختارمند گذشته، امروزه جایگاهی در ساختار سازمان‌ها پیدا کند. یکی از عادت‌‌های بد عمل پیش از تفکر یا تفکر پس از عمل است که راه برون رفت از این سیکل معیوب، نهادینه سازی الگوی عمل مبتنی بر معرفت است. اندیشگاه، مغزی برای اندیشیدن، ذهنی برای پرواز کردن و فکری برای گشودن است. اندیشگاه عرصه‌ای است که در آن خرد جمعی به منصه ظهور می‌رسد . در این فضا شرکت‌کنندگان درخصوص مسایل و موضوعات مورد بحث به اجماعی همگانی دست می‌یابند، چرا که در اینجا دیگر از سلسله مراتب خبری نیست.

اندیشگاه‌ها از جمله سازمان‌هایی هستند که نقش مهمی در روند رشد و توسعه کشورها دارند. اندیشکده، اندیشگاه، مرکز مطالعات استراتژیک، مخزن فکری، کارخانه‌های فکر، کارخانه‌های مغز و کارخانه‌های ایده برخی از عباراتی است که برای این نوع سازمان‌ها در ادبیات فارسی استفاده شده است.سازمان‌های دارای اندیشگاه نظریه پردازان و اندیشمندان را به خدمت می‌گیرند تا برای مسائل کلان، تحلیل‌ها و دستورالعمل‌هایی برای سیاست‌گذاری فراهم کنند. اتاق فکر یک سازمان متشکل از گروهی از نفرات خبره صاحب فکر و اندیشه و نوآور است که بر اساس روش‌های جمع اندیشی و بهره‌گیری حداکثری از خرد جمعی و شبکه مشاوران تخصصی به ارائه راه حل‌های خلاقانه برای حل ریشه‌ای مشکلات موجود و تدوین سیاست‌ها و برنامه‌های کلان سازمان می‌پردازند.


اندیشگاه‌ها از جمله سازمان‌هایی هستند که نقش مهمی در روند رشد و توسعه کشورها دارند. اندیشکده، اندیشگاه، مرکز مطالعات استراتژیک، مخزن فکری، کارخانه‌های فکر، کارخانه‌های مغز و کارخانه‌های ایده برخی از عباراتی است که برای این نوع سازمان‌ها در ادبیات فارسی استفاده شده است.

اندیشگاه‌ها چهار ویژگی‌ عمده دارند: 

1 – جمع اندیشی 

2 – تولید فرآورده‌های فکر و انتقال به مخاطبین لازم 

3 – معطوف بودن کوشش‌ها به حل مسایل روزشرکت 

4 – درگیر نشدن در مسایل اجرایی و تشریفات رسمی سیاستگزاریاز سال ۲۰۱۸ به بعد، روی کارکنان ارشد فناوری اطلاعات برای تولید درآمد، ایجاد ارزش و توسعه و راه‌اندازی مدل‌های کسب‌وکار جدید با استفاده از فن‌آوری‌های اثبات‌شده و در حال ظهور بیشتر از همیشه حساب باز می‌شود. ده پیش‌بینی گارتنر نشان می‌دهد که چطور مدیران و کارکنان ارشد، به‌عنوان پارتنرهای ایجاد کسب‌وکارهای جدید، برای رسیدن به اهدافشان از فناوری‌های منتخب استفاده می‌کنند.تا سال ۲۰۲۰، فناوری اینترنت اشیا در ۹۵ درصد از محصولات الکترونیکی برای طرح‌های جدید محصولات در نظر گرفته می‌شود. 👈از سال ۲۰۲۲، نیمی از بودجه‌های امنیتی برای IoT به جبران خسارت، احضاریه و خرابی‌های امنیتی، به‌جای حفاظت، اختصاص می‌یابد. گارتنر پیش‌بینی می‌کند هزینه‌های اینترنت اشیا پس از سال ۲۰۲۰ برای استفاده از روش‌های بهتر الگوهای امنیتی در صنعت معماری امنیت اینترنت اشیا به‌شدت افزایش خواهد یافت و منجر به رشد بیش از ۵۰ درصد نرخ رشد سالانه ترکیب CAGR نسبت به نرخ‌های فعلی می‌شود.چالشهای قرن 21 

آئین‌های نوین مدیریت - رقابت رو به افزايش - كاركنان ماهرو توانا - راهبرد باورهای تازه - رهبری دگرگونی - قلمرو اطلاعات - بهره‌وری کارکنان 

دنيای امروز به قدری پيچيده ، پويا و نامطمئن است که ما مجبوريم برای رشد ، پيشرفت و حتّی بقا هر لحظه مشکل جديدی را حل کنيم.قدمی جلوتر از کارآفرینی نوآور کسی هست که محصولی جدید یا روش تولیدی جدید و یا حتی نحوه کسب و کار جدیدی را به بازار عرضه می‌کند. توسعه‌ی کسب‌وکار برای هر استارتاپ جدید امری حیاتی است. درواقع وقتی صحبت از توسعه‌ی کسب‌وکار است، مهم‌ترین فاکتور افزایش درآمد است. «بزرگ شدن کسب و کار» معیارهای مختلفی دارد برای توسعه کسب و کار «استراتژی‌ها و ابزارهای مختلفی» وجود دارد. برخی بزرگ شدن کسب و کار را به افزایش درآمد می‌دانند. برخی دیگر به افزایش فروش. برخی دیگر به افزایش تعداد کارکنان. برخی دیگر به افزایش سهم بازار و برخی دیگر به افزایش سهم از «جیب مشتریان». اینکه کدام تعریف درست است کاملاً بستگی به این دارد که در چه صنعتی باشیم و ضمناً برنامه‌ی آینده‌ی ما برای کسب و کارمان چه باشد. همینطور اینکه سازمان ما در چه مقطعی از عمر خود قرار دارد. به همین ترتیب استراتژی‌های برگزیده‌ی شرکت‌های نوپا می‌تواند از استراتژی‌های رقبای اصلی خود نیز متفاوت باشد.تا همین چند صد سال پیش “مهندس” واژه ای مستقل و معنادار بود، ولی با گسترش علوم، شاخه های جدیدی به آن اضافه شد تا جایی که اگر از کسی بپرسید رشته تحصیلی تو چیست و بگوید مهندسی بنظر بی معنی میرسد و در سوال بعدی حتما میپرسید چه رشته ای؟ همین مسئله را میتوان به سایت های اینترنتی تعمیم داد. شکل یک شبکه اجتماعی به تعیین میزان سودمندی شبکه برای افراد آن شبکه کمک می‌کند. به‌طور جزئی، شبکه‌های محکم (محکم یعنی چه؟) برای اعضایشان نسبت به شبکه‌هایی که تعداد زیادی اتصالات ضعیف برای افراد خارج از شبکه اصلی دارند، فایده کمتری دارند. بیشتر شبکه‌های باز با اتصالات اجتماعی و رشته‌های ضعیف، شانس بیشتری برای دسترسی به ایده‌ها و دست‌آوردهای جدید نسبت به شبکه‌های بسته با رشته‌های طویل فراهم می‌آورد. به بیان دیگر گروهی از دوستان که تنها دارای ارتباط با یکدیگر هستند، اطلاعات و دست‌آوردهای یکسانی را به اشتراک می‌گذارند. اما گروهی از افراد که دارای ارتباط با بخش‌های اجتماعی دیگر هستند شانس بیشتری برای دسترسی به محدوده وسیعتری از اطلاعات دارند.در رویکرد پروژه شهرهای هوشمند هدف توسعه شهرهایی است که زیر ساخت های اصلی را فراهم میسازند و کیفیت زندگی را به شهروندانشان نظیر محیطی تمیز پایدار و اجرای راه حل های هوشمندانه را ارائه میدهد. تمرکز بر توسعه پایدار و همه جانبه است و ایده اصلی توجه به نواحی متراکم و ایجاد یک مدل تکرار پذیر که مثل یک خانه ی روشن در دیگر شهرهای مشتاق عمل میکند، میباشد. پروژه ی شهرهای هوشمند دولت، یک ابتکار جسورانه و جدید است. این به معنای نمونه هایی است که میتواند در داخل و خارج از شهر هوشمند تکرار شود و باعث ایجاد شهرهای هوشمند مشابه در مناطق مختلف و بخش های کشور گردد.